Jak do nas trafić?
Realizowane projekty » Program wczesnego wykrywania raka płuc i poprawy świadomości na temat nowotworów płuc w makroregionie zachodnim
Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Poznaniu realizuje badania w ramach projektu pn.:
"Program wczesnego wykrywania raka płuc i poprawy świadomości na temat nowotworów płuc
w makroregionie zachodnim"
Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój, Osi Priorytetowej V. Wsparcie dla obszaru zdrowia, Działania 5.1 Programy Profilaktyczne.
Beneficjentem Projektu jest Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu.
Głównym celem projektu jest wdrożenie Ogólnopolskiego Programu Wczesnego Wykrywania Raka Płuca za pomocą niskodawkowej tomografii komputerowej. Program przewiduje poprawę wykrywalności raka płuca na wczesnym etapie jego rozwoju dzięki realizacji badań w ściśle zdefiniowanej grupie wysokiego ryzyka. Zaplanowanie w Projekcie działania służyć mają także poprawie świadomości dotyczącej raka płuca wśród społeczeństwa i personelu ochrony zdrowia, a także propagowaniu abstynencji nikotynowej i zaprzestania palenia.
Kluczowym elementem projektu jest realizacja badań przesiewowych z wykorzystaniem niskodawkowej tomografii komputerowej wśród pacjentów/-tek w wieku 50/55 – 74 lat z konsumpcją tytoniu większą lub równą 20 lat. W projekcie przewidziano realizację maksymalnie 4744 badań NDTK oraz towarzyszących im wizyt konsultacyjnych.
Projekt przewiduje także komponent edukacyjny skierowany do kadry medycznej - personelu medycznego lekarskiego (pulmonolodzy, lekarze POZ, radiolodzy), personelu pielęgniarskiego i personelu pomocniczego.
Jednym z zadań Projektu jest utworzenie Centrum Badań Przesiewowych Raka Płuca, w ramach którego funkcjonować będzie Wielodyscyplinarny Zespół Badań Przesiewowych Raka Płuca. Członkowie Zespołu będą przeszkoleni w zakresie uwarunkowań i standardów prowadzenia Programu Wczesnego Wykrywania Raka Płuca.
Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Poznaniu odpowiedzialny będzie za przeprowadzenie wizyt kwalifikacyjnych dla 1650 pacjentów/-tek, wykonanie maksymalnie 4744 badań niskodawkowej tomografii komputerowej z następowym opisem wszystkich stwierdzonych zmian w płucach oraz przeprowadzenie maksymalnie 4744 wizyt konsultacyjnych z omówieniem wyników badań. Założeniem projektu jest wsparcie pacjentów i pacjentek makroregionu zachodniego, tj. województw: Wielkopolskiego, Lubuskiego oraz Zachodniopomorskiego. Badania będą realizowane od poniedziałku do piątku, a także w wybrany dzień w godzinach popołudniowych oraz w wybrane soboty w okresie realizacji projektu.
Łączna wartość projektu wynosi 2 471 783,47 zł.
W tym dofinansowanie: 2 471 783,47 zł (100%).
Planowany termin zakończenia realizacji projektu: 30.09.2023 roku.
Wszelkie informacje dotyczące badań NDTK realizowanych przez Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Poznaniu można uzyskać pod numerem telefonu +48 690 396 928, w godzinach 10 – 14.
Osoba kontaktowa w Dziale Realizacji Projektów UMP: Izabela Waloszczyk, nr tel. 061 854 60 53, email: drp@ump.edu.pl
Informujemy, że z uwagi na zakres wsparcia w projekcie, rekrutacja pacjentów i pacjentek do udziału w badaniach została zakończona we wrześniu 2022 r. Badania dla zakwalifikowanych pacjentów są kontynuowane do 15.09.2023 r.
Miejsce realizacji badań i wizyt: Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Poznaniu ul. Szamarzewskiego 84, Poznań.
Szczegółowe informacje o zapisach do programu:
https://www.skpp.edu.pl/zapraszamy_do_programu_wczesnego_wykrywania_raka_pluc.html