Jak do nas trafić?
Dla profesjonalistów » Rezonans magnetyczny
O nas
Pracownia Rezonansu Magnetycznego powstała w 2009 roku przy I Klinice Kardiologii. Wyposażona jest w nowoczesny rezonans magnetyczny Magnetom Avanto Fit 1,5 T Firmy Siemens. Pracownia jest predysponowana przede wszystkim do diagnostyki chorób serca i naczyń, choć są w niej wykonywane badania w innych wskazaniach.
Zespół Pracowni Rezonansu Magnetycznego:
Kierownik:
prof. dr hab. n. med. Małgorzata Pyda
Lekarze Kardiolodzy:
dr n. med. Magdalena Janus
dr n. med. Justyna Rajewska-Tabor
Lekarze Radiolodzy:
prof. dr hab. n. med. Katarzyna Karmelita-Katulska
dr hab. med. Marek Stajgis
dr n. med. Wojciech Kociemba
Elektroradiolodzy/Technicy:
Jakub Jarosz
mgr Anna Misiak
mgr Karolina Marcisz
mgr Krzysztof Kasperski
Fizyk Medyczny:
dr Szymon Rozmiarek
Pielęgniarki dyplomowane:
Agnieszka Jankowska
Bernadeta Tabaka
Marzena Golon
Ewa Nowakowska
mgr Anna Domagała
Sekretarki Medyczne:
Kinga Skotarczak
Katarzyna Matuszczak
Natalia Rytter
Kontakt
Pracownia Rezonansu Magnetycznego
Kierownik: prof. dr hab. med. Małgorzata Pyda
ul. Długa 1/ 2
61-848 Poznań
tel. 61 854 95 37
rezonans@skpp.edu.pl
Przygotowanie do badania
Do badania metodą rezonansu magnetycznego nie jest wymagane żadne specjalne przygotowanie za wyjątkiem badania z podaniem adenozyny (dodatkowo należy zapoznać się z punktem dotyczącym badania z podaniem adenozyną). Przed badaniem można spożywać posiłki nawet jeśli podawany będzie środek kontrastowy. Jeśli pacjent przyjmuje lekarstwa może je zażyć zarówno przed jak i po badaniu (w razie wątpliwości należy skontaktować się z lekarzem kierującym). Przed badaniem pacjenci powinni zdjąć wszystkie metalowe przedmioty takie jak: zegarki, okulary, broszki, kolczyki, naszyjniki oraz wyjąć z kieszeni długopisy, klucze, karty płatnicze, pieniądze. Pacjenci powinni także zdjąć wszystkie usuwalne protezy dentystyczne, oraz poinformować lekarza, jeżeli mają inne metalowe implanty lub ciała obce, na przykład:
• rozrusznik serca
• sztuczna zastawka serca
• proteza naczyniowa (stent),
• proteza kości
• metalowy gwóźdź lub płytka
• wkładka wewnątrzmaciczna (antykoncepcyjna)
Ostrożność należy zachować w stosunku do osób, które z powodu przebytego urazu, lub pracy w szkodliwych warunkach, mogą mieć metaliczne ciała obce np. opiłki żelaza, przede wszystkim w obrębie oczodołów. Pole magnetyczne może spowodować przemieszczenie ciała obcego i uszkodzenie gałki ocznej. W przypadku podejrzenia obecności ciała obcego wskazana jest konsultacja okulistyczna i wykonanie zdjęć rentgenowskich przed badaniem MR. Ciąża nie jest przeciwwskazaniem do wykonania badania, ale jeżeli pacjentka jest w ciąży, należy koniecznie poinformować lekarza oraz zespół prowadzący badanie.
Przygotowanie do badania Rezonansem Magnetycznym z podaniem adenozyny
Podczas badania zostanie podany lek – adenozyna. Lek powoduje poszerzenie tętnic wieńcowych stymulując zmiany zachodzące podczas wysiłku fizycznego. Przed badaniem:
• 48 godzin przed badaniem - nie należy przyjmować leków zawierających metyloksantyny (np. teofilina).
• 24 godziny przed badaniem – nie pić kawy, czarnej herbaty, coca-coli, napojów energetyzujących (np. Red Bull), nie spożywać produktów zawierających kofeinę i kakao (np. czekolada, truskawki, leki zawierające kofeinę).
• W DNIU BADANIA - KATEGORYCZNY ZAKAZ PALENIA PAPIEROSÓW, PICIA KAWY, HERBATY, NAPOJÓW ENERGETYCZNYCH!!! Nie trzeba być na czczo, można pić dowolne ilości wody.
Na badanie należy dostarczyć wynik stężenia kreatyniny w surowicy krwi (wynik nie może być starszy niż 7 dni) oraz pełną dokumentację medyczną.
Przeciwskazaniem do badania jest nadwrażliwość na adenozynę, blok AV II lub III stopnia, niewydolność węzła zatokowego, astma oskrzelowa. Ostrożnie u osób z: POChP, wydłużonym odstępem QT, trzepotanie lub migotanie przedsionków z dodatkową drogą przewodzenia, z nadciśnieniem tętniczym oraz ciężką niewydolnością serca. Stosować ostrożnie u osób otrzymujących digoksynę lub digoksynę z werapamilem albo dipirydamol. Możliwe powikłania związane z podaniem adenozyny to odczucia jak podczas wysiłku fizycznego (kołatanie serca, duszności, ucisk w klatce piersiowej, itd.), uczucie ciepła, zawroty głowy, niepokój, drżenia, ból głowy. W rzadkich przypadkach może dojść do spadku ciśnienia tętniczego krwi, bradykardii lub zaburzeń rytmu serca. W ekstremalnych przypadkach może dojść do zawału serca czy zgonu. Dodatkowo mogą wystąpić uszkodzenia skóry, tkanek miękkich, układu nerwowego w miejscu wkłucia wenflonu oraz reakcje alergiczne na środek kontrastowy lub adenozynę
W dniu badania Rezonansem Magnetycznym
W dniu badania prosimy zgłosić się 15 minut przed ustaloną godziną badania. Badanie odbywa się na podstawie czytelnie wypełnionego przez lekarza skierowania. Przed badaniem zostaną Państwo poproszeni o wypełnienie ankiety (przed przyjściem na badanie należy zapoznać się z ankietą zamieszczona w zakładce: Pliki do pobrania).
Na badania należy zgłosić się z:
• dokumentem tożsamości
• skierowaniem na badanie
• wynikiem stężenia keratyniny w surowicy krwi (wynik nie może być starszy niż 7 dni)
• wynikami badań dodatkowych - np. wypisy ze szpitala, wyniki innych badań obrazowych w tym USG, RTG, TK i innych – w szczególności prosimy o aktualne wyniki badań laboratoryjnych krwi – poziom kreatyniny jest niezbędny w przypadku badania z podaniem środka kontrastowego
Pliki do pobrania
Zapraszamy do zapoznania się z pytaniami zawartymi w ankiecie, która zostanie przeprowadzona w dniu badania:
nextcloud.skpp.edu.pl/index.php/s/zPwsFGJ8d77mG5a#pdfviewer
SKIEROWANIE:
nextcloud.skpp.edu.pl/index.php/s/8rzqKMfMjCL9YWd#pdfviewer
ANKIETA REZONANS MAGNETYCZNY SERCA:
nextcloud.skpp.edu.pl/index.php/s/o4ZBoEmwxsteFTG#pdfviewer
ANKIETA REZONANS MAGNETYCZNY:
nextcloud.skpp.edu.pl/index.php/s/Lc5M5PGSMq6F3Xt#pdfviewer